TV QLED Hisense 43E7S 43 pouces 4K UHD Smart TV VIDAA Noir• Dalle QLED 43 pouces pour des couleurs riches et une image précise en 4K Ultra HD• Compatibilité HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision et Filmmaker Mode pour plus de détails• Plateforme VIDAA avec accès rapide aux applications de streaming et au navigateur web• Mode Jeu, VRR, ALLM et 120 Hz pour une expérience fluide et réactive• Son Dolby Atmos, DTS:X et Dolby MS12 avec système 2.0 canaux 2 x 10 W• Connectique complète avec Wi?Fi, Ethernet…
Vivid and authentic color
Experience a visual treat with Hi-QLED color. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life. Ensuring every shade, from the softest pastels to the most striking tones, stands out in stunning clarity.
Voir. Entendre. Spectaculaire.
La fusion de l'imagerie HDR Dolby Vision™ et du son Dolby Atmos® transforme votre télévision en une véritable centrale de divertissement.
Upscale all content to stunning 4K quality
Bring your favorite content to life in 4K quality. Deep‑learning models analyze textures and edges in lower resolution images, reconstruct missing details, sharpen textures, and reduce noise—elevating your cherished classics and favorite streams to our modern standards.
Smoother picture with no blur
Enjoy smoother motion across every scene with AI Smooth Motion. Combining intelligent blur reduction with real-time frame prediction, it intelligently eliminates blur, judder and stutter. Whether you’re watching fast‑paced sports or playing games, every movement appears crisp and fluid.
Smoother gaming starts here
Upgrade your gaming with Game Mode Plus. With VRR and ALLM, the 60Hz panel keeps input lag low and the action fluid, making the gameplay feel smooth and natural, so even casual sessions feel clean and responsive.
One-stop gaming setting
Stay on top of your game. Pop up the Game Bar at will, instantly checking frame rate, HDR format and VRR status, with quick sliders for brightness, black levels, and the aspect ratio. Tweak settings mid-match and spot performance dips in real time.
| Diagonale | 43" |
|---|---|
| Technologie | LED |
| Résolution | 4K UHD |
| Fréquence de rafraîchissement | 120 Hz |
| Couleur | Noir |
| Millésime | 2026 |
| HDR10 | ✓ |
|---|---|
| HDR10+ | ✗ |
| Dolby Vision | ✓ |
| HLG | ✓ |
| Formats HDR (détail) | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision IQ, Dolby Vision Gaming, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Puissance audio | 20 W |
|---|---|
| Configuration audio | 2.0 canaux |
| Dolby Atmos | ✓ |
| DTS:X | ✗ |
| Sortie optique | ✗ |
| eARC | ✓ |
| VRR | ✓ |
|---|---|
| ALLM | ✓ |
| AMD FreeSync | ✗ |
| NVIDIA G-Sync | ✗ |
| Ports HDMI | 3 |
|---|---|
| eARC | ✓ |
| Ports USB | 1 |
| Wi-Fi | ✓ |
| Norme Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi- |
| Bluetooth | ✓ |
| Version Bluetooth | 5.4 |
| Ethernet (RJ45) | ✓ |
| Sortie optique | ✗ |
| CI+ | ✓ |
| Tuner | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| Système d'exploitation | VIDAA |
|---|---|
| Version OS | U9.5 |
| Classe énergie SDR | E |
|---|---|
| Classe énergie HDR | G |
| Poids | 5.90 kg |
| Dimensions (L × H × P) | 79×612×963 mm |
| VESA | 200 × 300 mm |
| EAN | 6942351430973 |
-39%
-38%
-36%