Great things come in small packages
Mini-LED technology combines tiny individual LED lights smaller than a grain of rice, grouping them into miniature dimming zones. By having these independent dimming zones this new technology gives an incredible level of control in terms of brightness, contrast and colour offering users detailed, exquisite and lifelike images to a remarkable level with superior blacks.
Scene-by-scene Intelligent Processor
Hisense’ Hi-View Engine elevates the every day. utilising the latest in AI processing technology. Automatically optimising both images and audio in real-time on a frame by frame basis, fine-tuning each frame - including resolution, brightness, contrast, colour, motion, depth and detail, delivering an image that is vibrant and lifelike
Billion+ Shades of Vivid Colour
Experience true-to-life colour with our Quanum Dot & Mini-LED TV's. Producing over one billion shades of colour, you will experience and enjoy colour in it's truest and most natural way.
Voyez votre contenu préféré dans des détails incroyables
Déverrouillez le potentiel de chaque format HDR, y compris Dolby Vision IQ, HDR 10+ Adaptatif, HDR 10, HLG, résultant en des détails parfaits, des couleurs enrichies et un contraste profond.
The perfect picture everywhere and always
Embrace the simplicity of viewing with Total Ambient Adaptive technology. Whether adjusting brightness to ambient light, fine-tuning colors to match the room's warmth, or enhancing depth perception, ensure that every scene is optimized for your viewing pleasure no matter your surroundings, without lifting a finger.
Jeu ultra fluide, réactivité incroyable
Le mode Jeu Plus s'active automatiquement lorsqu'une connexion de jeu est détectée via ALLM, vous offrant une expérience de jeu ultra fluide avec un faible décalage d'entrée. Laissez votre téléviseur Hisense vous aider à passer au niveau supérieur en vous donnant un contrôle total.
| Diagonale | 55" |
|---|---|
| Technologie | LED |
| Résolution | 3840x2160 |
| Fréquence de rafraîchissement | 60 Hz |
| Local dimming | Local Dimming |
| Couleur | Gris |
| HDR10 | ✓ |
|---|---|
| HDR10+ | ✗ |
| Dolby Vision | ✓ |
| HLG | ✓ |
| Formats HDR (détail) | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision IQ, Dolby Vision Gaming, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Puissance audio | 20 W |
|---|---|
| Configuration audio | 2.0 canaux |
| Dolby Atmos | ✓ |
| DTS:X | ✗ |
| Sortie optique | ✓ |
| eARC | ✓ |
| VRR | ✓ |
|---|---|
| ALLM | ✓ |
| AMD FreeSync | ✗ |
| NVIDIA G-Sync | ✗ |
| Ports HDMI | 3 |
|---|---|
| eARC | ✓ |
| Ports USB | 2 |
| Wi-Fi | ✓ |
| Norme Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi- |
| Bluetooth | ✓ |
| Version Bluetooth | 4.2 |
| Ethernet (RJ45) | ✓ |
| Sortie optique | ✓ |
| CI+ | ✗ |
| Tuner | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| Système d'exploitation | VIDAA |
|---|---|
| Version OS | U7.6 |
| Classe énergie SDR | E |
|---|---|
| Classe énergie HDR | G |
| Poids | 12.60 kg |
| Dimensions (L × H × P) | 1232×711×76 mm |
| VESA | 400 × 200 mm |
| EAN | 6942351403908 |
-39%
-38%
-36%