Hisense 85E7S (2026) : téléviseur 85 QLED 4K UHD (VA) noir conçu pour une image et un son immersifs. La technologie Hi‑QLED offre des couleurs vives et réalistes tandis que le Dolby Vision optimise contraste et luminosité scène par scène. Le capteur de lumière avec IA ajuste automatiquement l’affichage selon l’environnement. Côté son le Dolby Atmos restitue une scène sonore plus enveloppante le Mode Cinéma règle image et son pour une expérience proche de la salle de cinéma. Les fonctions IA …
Vivid and authentic color
Experience a visual treat with Hi-QLED color. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life. Ensuring every shade, from the softest pastels to the most striking tones, stands out in stunning clarity.
Voir. Entendre. Spectaculaire.
La fusion de l'imagerie HDR Dolby Vision™ et du son Dolby Atmos® transforme votre télévision en une véritable centrale de divertissement.
Upscale all content to stunning 4K quality
Bring your favorite content to life in 4K quality. Deep‑learning models analyze textures and edges in lower resolution images, reconstruct missing details, sharpen textures, and reduce noise—elevating your cherished classics and favorite streams to our modern standards.
Smoother picture with no blur
Enjoy smoother motion across every scene with AI Smooth Motion. Combining intelligent blur reduction with real-time frame prediction, it intelligently eliminates blur, judder and stutter. Whether you’re watching fast‑paced sports or playing games, every movement appears crisp and fluid.
Smoother gaming starts here
Upgrade your gaming with Game Mode Plus. With VRR and ALLM, the 60Hz panel keeps input lag low and the action fluid, making the gameplay feel smooth and natural, so even casual sessions feel clean and responsive.
One-stop gaming setting
Stay on top of your game. Pop up the Game Bar at will, instantly checking frame rate, HDR format and VRR status, with quick sliders for brightness, black levels, and the aspect ratio. Tweak settings mid-match and spot performance dips in real time.
| Diagonale | 85" |
|---|---|
| Technologie | QLED |
| Résolution | 4K UHD |
| Couleur | Noir |
| Millésime | 2026 |
| HDR10 | ✓ |
|---|---|
| HDR10+ | ✗ |
| Dolby Vision | ✓ |
| HLG | ✓ |
| Formats HDR (détail) | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision IQ, Dolby Vision Gaming, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Puissance audio | 30 W |
|---|---|
| Dolby Atmos | ✓ |
| DTS:X | ✓ |
| Sortie optique | ✗ |
| eARC | ✓ |
| VRR | ✓ |
|---|---|
| ALLM | ✓ |
| AMD FreeSync | ✗ |
| NVIDIA G-Sync | ✗ |
| Ports HDMI | 3 |
|---|---|
| eARC | ✓ |
| Ports USB | 1 |
| Wi-Fi | ✓ |
| Norme Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi- |
| Bluetooth | ✓ |
| Ethernet (RJ45) | ✓ |
| Sortie optique | ✗ |
| CI+ | ✓ |
| Tuner | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| Système d'exploitation | VIDAA |
|---|
| Classe énergie SDR | E |
|---|---|
| Classe énergie HDR | G |
| VESA | 500 × 400 mm |
| EAN | 6942351432076 |
-39%
-38%
-36%