Expérience cinéma professionnelle dans votre salon. Streaming et applications Smart TV avec Netflix Disney+ Prime Video et HBO préinstallés. Contrôle vocal intégré. HDR et couleurs éclatantes Quantum Dot HDR10+ Dolby Vision IQ. Couleurs réalistes et contrastes saisissants. Profitez d'une expérience cinéma 4K HDR10+ et Dolby Vision IQ avec accès complet aux applications de streaming et un son immersif Dolby Atmos. Caractéristiques TV Hisense QLED 55Q7S 55" 4K UltraHD 60Hz Smart TV VIDAA HDR10+ D…
55", Smart TV QLED, 4K Ultra HD 3840x2160, Dolby Atmos, HomeOS, E
Vivid and authentic color
Experience a visual treat with Hi-QLED color. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life. Ensuring every shade, from the softest pastels to the most striking tones, stands out in stunning clarity.
Voir. Entendre. Spectaculaire.
La fusion de l'imagerie HDR Dolby Vision™ et du son Dolby Atmos® transforme votre télévision en une véritable centrale de divertissement.
Upscale all content to stunning 4K quality
Bring your favorite content to life in 4K quality. Deep‑learning models analyze textures and edges in lower resolution images, reconstruct missing details, sharpen textures, and reduce noise—elevating your cherished classics and favorite streams to our modern standards.
Smoother picture with no blur
Enjoy smoother motion across every scene with AI Smooth Motion. Combining intelligent blur reduction with real-time frame prediction, it intelligently eliminates blur, judder and stutter. Whether you’re watching fast‑paced sports or playing games, every movement appears crisp and fluid.
Smoother gaming starts here
Upgrade your gaming with Game Mode Plus. With VRR and ALLM, the 60Hz panel keeps input lag low and the action fluid, making the gameplay feel smooth and natural, so even casual sessions feel clean and responsive.
One-stop gaming setting
Stay on top of your game. Pop up the Game Bar at will, instantly checking frame rate, HDR format and VRR status, with quick sliders for brightness, black levels, and the aspect ratio. Tweak settings mid-match and spot performance dips in real time.
| Diagonale | 75" |
|---|---|
| Technologie | QLED |
| Résolution | 4K UHD |
| Fréquence de rafraîchissement | 60 Hz |
| Couleur | Noir |
| Millésime | 2025 |
| HDR10 | ✗ |
|---|---|
| HDR10+ | ✗ |
| Dolby Vision | ✓ |
| HLG | ✗ |
| Formats HDR (détail) | Dolby Vision |
| Puissance audio | 20 W |
|---|---|
| Dolby Atmos | ✓ |
| DTS:X | ✗ |
| Sortie optique | ✗ |
| eARC | ✓ |
| VRR | ✓ |
|---|---|
| ALLM | ✓ |
| AMD FreeSync | ✗ |
| NVIDIA G-Sync | ✗ |
| Ports HDMI | 4 |
|---|---|
| eARC | ✓ |
| Ports USB | 2 |
| Wi-Fi | ✓ |
| Norme Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi- |
| Bluetooth | ✓ |
| Ethernet (RJ45) | ✓ |
| Sortie optique | ✗ |
| CI+ | ✓ |
| Tuner | TNT HD |
| Système d'exploitation | VIDAA |
|---|
| Classe énergie SDR | E |
|---|---|
| Classe énergie HDR | G |
| Poids | 9.50 kg |
| Dimensions (L × H × P) | 1226×714×69 mm |
| VESA | 200 × 400 mm |
| EAN | 6942351431307 |
-39%
-38%
-36%