À propos de la TV Hisense 75E7S (2026) 75 VA QLED 4K UHD NoireDes couleurs qui font la différenceAvec une résolution UHD 4K et la technologie Couleur Hi-QLED vous profitez dimages plus vibrantes avec des tons intenses et réalistes. Le Dolby Vision améliore le contraste et la luminosité scène après scène tandis que le Capteur de Lumière avec IA ajuste automatiquement limage aux conditions de votre salon pour que vous ayez toujours la meilleure qualité.Son et image en parfaite harmonieGrâce au Do…
Vivid and authentic color
Experience a visual treat with Hi-QLED color. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life. Ensuring every shade, from the softest pastels to the most striking tones, stands out in stunning clarity.
Voir. Entendre. Spectaculaire.
La fusion de l'imagerie HDR Dolby Vision™ et du son Dolby Atmos® transforme votre télévision en une véritable centrale de divertissement.
Upscale all content to stunning 4K quality
Bring your favorite content to life in 4K quality. Deep‑learning models analyze textures and edges in lower resolution images, reconstruct missing details, sharpen textures, and reduce noise—elevating your cherished classics and favorite streams to our modern standards.
Smoother picture with no blur
Enjoy smoother motion across every scene with AI Smooth Motion. Combining intelligent blur reduction with real-time frame prediction, it intelligently eliminates blur, judder and stutter. Whether you’re watching fast‑paced sports or playing games, every movement appears crisp and fluid.
Smoother gaming starts here
Upgrade your gaming with Game Mode Plus. With VRR and ALLM, the 60Hz panel keeps input lag low and the action fluid, making the gameplay feel smooth and natural, so even casual sessions feel clean and responsive.
One-stop gaming setting
Stay on top of your game. Pop up the Game Bar at will, instantly checking frame rate, HDR format and VRR status, with quick sliders for brightness, black levels, and the aspect ratio. Tweak settings mid-match and spot performance dips in real time.
| Diagonale | 75" |
|---|---|
| Technologie | QLED |
| Résolution | 4K UHD |
| Fréquence de rafraîchissement | 120 Hz |
| Couleur | Noir |
| Millésime | 2025 |
| HDR10 | ✗ |
|---|---|
| HDR10+ | ✗ |
| Dolby Vision | ✓ |
| HLG | ✗ |
| Formats HDR (détail) | Dolby Vision |
| Puissance audio | 30 W |
|---|---|
| Configuration audio | 2.0 canaux |
| Dolby Atmos | ✓ |
| DTS:X | ✗ |
| Sortie optique | ✗ |
| eARC | ✓ |
| VRR | ✓ |
|---|---|
| ALLM | ✓ |
| AMD FreeSync | ✗ |
| NVIDIA G-Sync | ✗ |
| Ports HDMI | 4 |
|---|---|
| eARC | ✓ |
| Ports USB | 2 |
| Wi-Fi | ✓ |
| Norme Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi- |
| Bluetooth | ✓ |
| Version Bluetooth | 5.4 |
| Ethernet (RJ45) | ✓ |
| Sortie optique | ✗ |
| CI+ | ✓ |
| Tuner | TNT HD |
| Système d'exploitation | VIDAA |
|---|---|
| Version OS | U9.5 |
| Classe énergie SDR | E |
|---|---|
| Classe énergie HDR | G |
| Poids | 18.50 kg |
| Dimensions (L × H × P) | 77×957×1668 mm |
| VESA | 200 × 300 mm |
| EAN | 6942351431901 |
-39%
-38%
-36%