Hisense U7KQ 100U7KQ. Taille de l'écran: 2,54 m (100 ), Résolution de l'écran: 3840 x 2160 pixels, Type HD: 4K Ultra HD, Technologie d'affichage: LED, Forme d'écran: Plat, Rétroéclairage LED: Mini LED. Smart TV. Fréquence d'interpolation de mouvement: 120 Hz, Luminosité de l'écran: 500 cd/m², Taux de contraste: 4000:1, Format d'image: 16:9. Format du système de signal numérique: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wifi, Ethernet/LAN. Couleur du produit: Noir
Great things come in small packages
Hisense’s Mini LED setup improves on these LEDs, resulting in breathtaking detail on screen. Tightly grouped LEDSs for an infinitely more precise backlight and better contrast control. Additionally, the mini-LEDs emit light in a line, instead of a diffuse cone which also improves precision. Utilize up to 1000 dimming zones for improved contrast and a crisp, vivid picture.
Maintain your competitive edge
All the game-ready features you’ll need for the optimal gaming experience. Ultra-precise variable refresh rate (VRR), and auto low latency mode (ALLM) come together at an astounding 144Hz for a smooth gaming experience that’ll remain competitive for years. Capture every movement on screen to ensure your final step to victory.
Milliard+ de couleurs vibrantes
Grâce à la technologie des points quantiques, les couleurs deviennent plus vives, plus précises et plus variées, avec plus d'un milliard de nuances.
Scene-by-scene Intelligent Processor
Hisense’s Hi-View Engine is both the brains and the muscle that keeps your TV running smoothly. A powerful neural network consistently optimizes your viewing experience with real-time frame-level analysis to ensure you're experiencing the optimal audiovisual journey, while also taking care of complex functions like 4K upscaling, and color enhancement so that even lower quality video looks better than ever.
See all the content you love in dazzling details
Hisense TVs have taken the only sensible approach to HDR with support for all major formats, including Dolby Vision, HDR10, HDR10+, and HLG. Never worry about subpar video quality or compatibility again. Simply choose and play whatever content you want, knowing you’re experiencing it in perfect detail, enhanced colors, and deeper blacks, thanks to the wide range of HDR formats.
The perfect picture everywhere and always
Hisense’s Total Ambient Adaptive technology combines the functionality of its adaptive light and color sensors, for a truly majestic experience. Your TV will sense the brightness and light temperature of your surroundings and adjust the picture settings for the optimal viewing pleasure, that adapts perfectly to your surroundings.
| Diagonale | 100" |
|---|---|
| Technologie | Mini-LED |
| Résolution | 4K UHD |
| Fréquence de rafraîchissement | 144 Hz |
| Local dimming | Local Dimming |
| Couleur | charbon |
| Millésime | 2025 |
| HDR10 | ✓ |
|---|---|
| HDR10+ | ✓ |
| Dolby Vision | ✓ |
| HLG | ✓ |
| Formats HDR (détail) | Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG |
| Puissance audio | 60 W |
|---|---|
| Configuration audio | 2.1 canaux |
| Dolby Atmos | ✓ |
| DTS:X | ✗ |
| Sortie optique | ✗ |
| eARC | ✓ |
| VRR | ✗ |
|---|---|
| ALLM | ✓ |
| AMD FreeSync | ✓ |
| NVIDIA G-Sync | ✗ |
| Ports HDMI | 4 |
|---|---|
| eARC | ✓ |
| Ports USB | 2 |
| Wi-Fi | ✓ |
| Norme Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi- |
| Bluetooth | ✓ |
| Ethernet (RJ45) | ✓ |
| Sortie optique | ✗ |
| CI+ | ✗ |
| Tuner | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| Système d'exploitation | VIDAA |
|---|---|
| Version OS | U7 |
| Classe énergie SDR | F |
|---|---|
| Classe énergie HDR | G |
| Poids | 71.30 kg |
| Dimensions (L × H × P) | 2235×1286×90 mm |
| VESA | 600 × 400 mm |
| EAN | 6942147498095 |
-39%
-38%
-36%